25
261854

Torsten Jovinge

(Sweden, 1898-1936)
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Torsten Jovinge
(Sweden, 1898-1936)

"Klostret, Menton" ( The Monastery, Menton)

Executed in 1930-33. Panel 50 x 61.5 cm.

Provenance

Previously in Mrs Stella Falkner-Söderbergs collection, Sundbyberg (Torsten Jovinges widow).
Subsequently by inheritance to the present owner.

Exhibitions

Riksutställningar, "Vår tids classicism", exhibition 122, cat no 20 (lended by Mrs Stella Falkner-Söderberg).
Riksutställningar, "Torsten Jovinge", 1988-89.

More information

För Torsten Jovinge var de kontrasterande färgerna av största vikt när han målade sina puristiska motiv. Avsaknaden av människor i landskapen är karaktäristiskt, motiven är avskalade och puristiska. På 1920-talet vistades Jovinge i Södra Frankrike tillsammans med bl a konstnärerna John Jon-And, Agnes Cleve, Helge Linden och Bo von Zweigbergk. Under en period bildade de en liten skandinavisk koloni som i Cagnes-Sur-Mer logerade på Pension Bellevue. Tillsammans med Helge Linden och Bo von Zweibergk skapade Torsten Jovinge en nordisk puristisk stil som de idag känns ganska ensamma om. Speciellt Jovinge utvecklade stilen under 1930-talet då han slog sig ned i den lilla franska staden Menton. Han anpassar paletten till det sydländska ljuset och skapar några utsökta verk i lysande pastellfärger som idag är rariteter på auktionsmarknaden. Eftersom konstnären dog redan vid 38 års ålder blev hans produktion synnerligen liten. Torsten Jovinge befann sig troligen på fel plats vid fel tillfälle, då han for till Sevilla för att måla och hamnade mitt i utbrottet av det spanska inbördeskriget den 18 juli 1936. Han dog den 20 juli och enligt den officiella orsaken hade han begått självmord, en chock för hans nyligen frånskilda hustru Stella och deras två gemensamma flickor, Lena och Marika. På 1980-talet skrev Marika Jovinge en biografi om fadern och fann vid sitt sökande om vad som egentligen hänt honom att han hade blivit halshuggen. Troligen fann man hans teckningar av upprorsmännen bestickande och radikala och han behandlades som en rebell!