348
236383

A Josef Frank secretaire by Svenskt Tenn, probably 1940's.

30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Hammer price
22 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Height 123, width 120, depth 42 cm.

Damages, wear, lightning later made.

Literature

Red. Gotthard Johansson, "Josef Frank och Svenskt Tenn", Nationalmusei utställningskatalog nr 188. Modellen specialbeställdes troligen ursprungligen för kunds räkning redan år 1936, kom i produktion först år 1940.
Se Bukowskis moderna katalog nr 503, 1997, katalognummer 772. Den sekretären av pyramidmahogny var signerad av Josef Frank själv år 1936