378
257999

A Karl Tirén Art Noveau mahogany dining room set of furniture, comprising 15 pcs,by A.B Naeslunds Möbelfabrik.

25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Hammer price
145 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Umeå, Sweden 1901. (15)

Slitage. Stödstag under iläggskivorna saknas, iläggsskivorna med sprickor. Skinnsitsarna med torksprickor och några med revor, torksprickor i träet på stolarna. Skåp med obetydlig nagg vid övre hyllan, repor på sargen kring skivan, slitage och nagg kring fötterna, obetydlig stötskada vid sockelsarg. (15)

Exhibitions

Industriutställningen, Gävle 1901.

Literature

Red. E.G. Folcker, "Meddelanden från Svenska Slöjdföreningen år 1903", Wilhelmssons Boktryckeri, Stockholm 1903, Del II. Se skåpet avbildat fig. 1, sid 49, omnämnd sid 54-55.

More information

"Man såg att det var den franska afarten af modern möbelstil, som föresväfvat tecknare; Majorelles, Gallets stil. Men han hade haft en tillräckligt kraftig, för att inte säga vild, fantasi till att ändock åstadkomma ett fullkomligt originellt resultat.."