262
267428

Hans Gedda

(Sweden, Born 1942)
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Hans Gedda
(Sweden, Born 1942)

"Joe Jackson JR", 1977

Signed Hans Gedda. Also with stamp "Copyright Hans Gedda" a tergo. Printed by the photographer in 1977. Vintage. Gelatin silver print, image 34 x 34 cm. From the series "Cirkus".

Literature

Bodil Malmsten and Hans Gedda, "Cirkus, Circus, Cirque", 1995, reproduced fullpage.

More information

Som en av våra stora personligheter inom svensk fotografi, känd framför allt för sina porträtt på allt från makthavare till kändisar, har Hans Gedda sedan slutet av 1960-talet gett oss ikonbilder att lägga till vårt nationella kulturarv. Tove Jansson, Olof Palme, Nelson Mandela och Björn Borg är några av alla de storheter som låtit sig fotograferas av honom.

Efter att själv ha gått sin egen väg inom både fotografi, politik och livsstil drogs Hans Gedda tidigt till magin och spänningen inom cirkusvärlden. Han hamnade bakom kulisserna och i logerna och kom personerna inom cirkusen nära redan under 1970-talet. När han 1994 mötte bröderna Bronett skapades ett samarbete som resulterade i en unik dokumentation. Hans fotografier blev en spegel och en väg in i cirkusen för omvärlden som stod utanför och kikade in.