42
253084

A Rolf Hanson red painted cabinet, "Pelare" (pillar), Källemo, Sweden.

A rolf hanson red painted cabinet, "pelare" (pillar), källemo, sweden.

Signed and numberd 2/90. Height 208 cm.

Obetydligt bruksslitage.

Droit de suite: Yes
Estimate:

35 000 - 40 000 SEK

3 676 - 4 202 EUR

Hammer price:
Unsold
Related content

Modellen formgiven år 1991 och tillverkades fram till 2007 i en upplaga om 90 stycken som målades i olika färger.

For condition report contact specialist
Thérèse von Rosen
Thérèse von Rosen
Representative
+46 (0)708 35 38 72