Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
219
265900

Nils (Niclas) Hagelberg

(Sweden, 1767-1818)
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Hammer price
10 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Nils (Niclas) Hagelberg
(Sweden, 1767-1818)

Portrait of a lady

Signed N. Hagelberg and dated pinx: 1800. Canvas glued on panel 65 x 51 cm. Contemporary gilded and bronzed frame.

Saleroom notice

Porträttet föreställer "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?). Hon var gift med 1. bergsfogden Ekvall. 2. Kjellerstedt.
Proveniens: Tidigare i fröken Gertrud Falcks samling, Bokhaga. (SPA 1977:324)

More information

Nils Hagelberg studerade vid Konstakademien I Stockholm men reste sedan till Köpenhamn, där han 1794 nämnes som elev vid danska konstakademien. Efter utbildning verkar han ha delat sin tid mellan Köpenhamn och Skåne.
Han deltog flitigt i Konstakademiens utställningar i Stockholm och ställde ut historiska bilder och porträtt.