Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
248
267597

Joseph Magnus Stäck

(Sweden, 1812-1868)
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Hammer price
32 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Sweden, 1812-1868)

Forest landscape with woman collecting wood

Signed J. Stäck and dated 1857. Signature on verso "Säfstaholm". Canvas 87 x 72.5 cm. Contemporary gilded frame.

Provenance

Sold by the artist in 1857 to the Art Society in Stockholm for 300 Rdr:
Won the same year the Reverend JC Haag (1797-1867), Linkoping
Banker Carl Gustaf Cervin (1815-1899);
his sale, Bukowski's, Stockholm, 26 February 1876, no.
Thereafter in N. O. Valentine, Stockholm, private collection.

Exhibitions

Stockholm, Konstföreningen, (Art Sociaty) Prins Gustafs Palace, December 1857, no. 46

Literature

Förteckning öfver de Konstarbeten som bortlottades i Konstföreningen den 22 December 1857, 1857, nr. 46 ´Skogspartie. Tafla i olja af Hr. Stäck. Tillhör kyrkoherden J. C. Haag´
G. Serner, Joseph Magnus Stäck 1812-1868, 1934, ss. 87-88, avb.. nr. 39, 123, 153, nr. 375

More information

Stäck var under senare delen av sitt liv en av Sveriges mest populära konstnärer (Svenskt konstnärslexikon, vol V, 1967, sid 306). Stäck tillhörde den intima kretsen kring Karl XV, vars konst starkt påverkats av Stäcks. Stäck anses vara den som införde landskap med sträva gran- och talldungar i svensk konst, en motivkrets vilket först på 1860-talet kom att bli ett vanligt motiv bland dåtidens svenska konstnärer. Stäcks landskapssyn var av det mer intimare slaget. På detta vis skiljer sig hans måleri från sin samtids, vars naturuppfattning fortfarande var präglad av romantiken, tex Marcus Larsson.
STäck erkände Larssons stora begåvning, men var kritisk mot hans förvrängda uppfattning av naturen. I sina egna verk undvek Stäck all dramatisk effekt.
Målningens monumentala komposition och stilistiska utförnade jkan jämföras med Stäcks målning "Landskap från Dalarna" från 1853 (Nationalmuseum). Inskriptionen på målningens baksida "Säfstaholm", refererar möjligtvis till platsen , varifrån motivet hämtats.