383
265916

A Gustavian late 18th Century cupboard by G. Iwersson, not signed.

200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Hammer price
190 000 SEK

Length 51, width 33, height 74,5 cm.

Later wooden top.

More information

Porträttmedaljongen med den unga mansfiguren återfinns på flera av Gottlieb Iwerssons möbler, bland annat på den av honom signerade byrån från 1780, som finns på Röhsska museet RKM 22-1940. På samma byrå återfinns även det för Gottlieb Iwersson typiska kraftigt skuggade lagerfestonger runt figurmedaljongen. Denna skuggning har uppnåtts genom att faneret har bränts i upphettad sand. En teknik som inte var särskilt vanlig i Sverige, men desto mer använd på kontinenten.