505
294035

An Axel Einar Hjorth palisander chest of drawers, probably by cabinetmaker Hj Wickström 1927.

40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Hammer price
38 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Signed on the reverse AE Hjorth 1927. Length 93,5, depth 49,5, height 79 cm.

Skivan med värmefläck, smärre skador.

Provenance

Axel Einar Hjorth.
Denna byrå ägdes av AE Hjorth själv. Hjorths mångåriga medarbetare och vän, Inez Kroon, erhöll byrån i gåva, därefter i arv till nuvarande ägare.

Literature

Red. Otto Schultz, Tidskriften BOET 1928, modellen avbildad sidan 170.
Nils G. Wollin, "Hemmet och den Moderna Smaken i Sverige", Natur och Kultur, Stockholm 1928. Jämför mycket snarlik byrå sid 69, bild nr 52.