Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
548
284145

A Gustaf Isak Claesson lacquered metall and canvas easy chair, ca 1930.

10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Malou Haglund
Malou Haglund
Appraiser
+46 (0)727 33 27 20

Height 92 cm.

Slitage, färgbortfall. Sekundär klädsel.

Literature

Katalog över Bostadsavdelningen Stockholms utställningen 1930, i bild sid 89.

More information

Gustaf Isak Clason (1893-1964) arkitek och son till arkitekten Isak Gustav Clason d.ä. Ritade bla kanslihuset i Stockholm och biografen Spegeln då även delar av inredningarna med tillhörade möbler som producerades av bla Bodafors och Nordiska Kompaniet.

C deltog med en lägenhet på Stockholms utställningen 1930 där auktionens vilstol ingick.