Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
591
248985

A Carl-Gustav Hiort av Ornäs easy chair, Finland 1950's.

8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Hammer price
36 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Malou Haglund
Malou Haglund
Appraiser
+46 (0)727 33 27 20

.

Slitage, benen limmade. Ej sammanhörande fotpall medföljer.

More information

Carl-Gustav Hiort af Ornäs (f 1911) var en finlandssvensk inredningsarkitekt med egen möbeltillverkning i Helsingfors från år 1945. I Sverige såldes Hiort af Ornäs formgivning genom Gösta Westerberg Möbel AB, vilka tillverkade Hiort af Ornäs stolar på licens.