282
304734

Roberta Bayley

(United States, Born 1950)
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Hammer price
7 200 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Roberta Bayley
(United States, Born 1950)

"Joe Strummer on New York´s Lower East Side in 1980"

Signed Roberta Bayley and numbered 1/25. Gelatin silver print, image 31 x 45.5 cm.

Literature

Kaye, "Blank Generation Revisited: The Early Days of Punk Rock; Photographs by Roberta Bayley, Stephanie Chernikowski, George DuBose, Godlis, Bob Gruen, and Ebet Roberts",1997, reproduced full page.

More information

Roberta Bayley föddes i Pasedena i Kalifornien och växte upp i området kring San Francisco Bay. Bayley studerade i tre år på San Francisco State University, innan hon beslöt sig för att avsluta sina studier i förtid. Istället började Bayley arbeta i dörren på New York’s legendariska punkklubb, CBGB:s, där hon träffade och umgicks med musiker och artister inom punkmusikens kretsar.
Bayley är känd som en av de viktigaste fotografer som visuellt har skildrat punkrörelsen och rockmusiken från mitten av 1970-talet och tidigt 80-tal och var också den främsta fotografen för Punk Magazine. Bayleys fotografier finns upptagna i ett flertal böcker och hon var även medförfattare till boken om Patty Smith: "An Unauthorized Biography".
Bland de artister som hon har porträtterat finns namn som Iggy Pop, Blondie, Richard Hell, Elvis Costello, The Sex Pistols, Johnny Thunders and The Heartbreakers, The Ramones, Nick Lowe, The Damned, The Clash, The Dead Boys och The New York Dolls.