285
304748

Eric Meola

(United States, Born 1946)
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Hammer price
105 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Eric Meola
(United States, Born 1946)

"Born to Run", June 20 1975

Signed Eric Meola and dated 2006 and numbered 13/25. Carbon pigment print image, 30 x 45 cm. Certificate issued October 6 2010 included in lot.

Provenance

Snap Gallery, London.

More information

Eric Meola fick sitt stora genombrott 1980 då han hade sin första stora utställning i New York och hans bild ”Promised Land”, valdes ut för att ingå i den permanenta samlingen på The George Eastman House. Meolas fotografier finns numera i ett flertal privata samlingar och museer, däribland ASMP arkiv, National Portrait Gallery i Washington DC, International Center of Photography i New York och Museum of Modern Art i München.
Auktionens fotografi är en av Meolas mest kända bilder -omslagsbilden till Bruce Springsteens LP från 1975, “Born to Run”. Bilden togs under en fotosession 20 juni 1975. Bruce Springsteen beskriver själv omslagsbilden som en metafor för vänskap där han lutar sig mot sin saxofonist Clarence Clemence, som under alla år var en grundpelare i Springsteens band, E Street Band. Det är ett livsbejakande album om unga människor från New Jersey och deras hopp och tro på framtiden. Springsteen har på detta album hämtat inspiration från Phil Spector och Bob Dylan, men även musikalkompositören Leonard Bernstein.
Born to run är idag listad som nummer 18 på musikmagasinet Rolling Stones lista ”The 500 Greatest Albums of All Time”. Bilderna ifrån skivkonvolutet släpptes för några år sedan i upplaga och sålde snabbt slut. Det enorma intresset kan bland annat förklaras med hur mycket just detta album har kommit att betyda för människor världen över.
I början av 70-talet upplevde pop- och rockindustrin en stor baksmälla. Beatles var upplösta, Elvis Presley ansågs förlegad. Jimi Hendrix, Janis Joplin och Jim Morrison hade alla mött en drogrelaterad död. I det vakuum som uppstod släppte Bruce Springsteen skivan Born to Run, 25 augusti 1975. Springsteen var fram till dess en artist som utgivit två album, båda med god respons från kritikerna, men utan kommersiell framgång.
Springsteen var en arbetsnarkoman och en extrem perfektionist som drev sina musiker till vansinne. Inspelningen av Born to Run höll på i 14 månader. Jon Landau, Bruce Springsteens berömda manager, fällde vid denna tidpunkt det historiska uttalandet: ”I saw rock and roll future flash in front of me – and it’s name is Bruce Springsteen.” När albumet till slut ges ut skapas mediastorm. Den 27 oktober 1975 pryder han omslagen till både Newsweek och Time vilket var första gången en artist hamnade på båda dessa omslag i samma vecka.
Skivan hyllas som ett mästerverk. Han blir älskad av stora delar av det amerikanska folket och tilltalas med smeknamnet ”THE BOSS”. Hans framgångar beror delvis på att han förkroppsligar den amerikanska drömmen. Han växer upp under enkla förhållanden i en liten stad i New Jersey men lyckas genom talang och hårt arbete att arbeta sig upp till kändisskapets absoluta toppskikt.
Flertalet böcker och essäer har behandlat detta album och det har hårdanalyserats rad för rad, ton för ton. På vårens auktion har ni nu möjlighet att förvärva en egen bild av den amerikanska drömmen och Bruce Springsteens fantastiska karriär – ett stycke rockhistoria!