340
311008
Nick Brandt
(United Kingdom, Born 1966)

"Elephant Drinking", Amboseli 2007

Numbered 2/15. Also signed Nick Brandt and dated 2007 on label verso. Archival pigment print, image 122 x 93 cm. Sheet 142 x 110 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

650 000 - 800 000 SEK

70 043 - 86 207 EUR

Hammer price:
650 000 SEK
Saleroom notice

Please note following misprint in the printed catalogue: Correct estimate 650 000 - 800 000 kr.

Literature

Nick Brandt, "A Shadow Falls", 2009, reproduced on cover.
Nick Brandt, "On this Earth, a Shadow Falls", 2010, reproduced plate no 149 and on cover.

Related content

Det var Nick Brandts tidigare arbete som regissör som första gången tog honom till Tanzania då Michael Jackson’s ”Earth Song” skulle spelas in. Väl där blev Brandt överväldigad av landets natur och magnifika djurliv vilket ledde till att han 2003 övergav rollen som regissör för att helt dedikera sig till fotografi.
Brandt ger oss en närgången inblick i vilddjurens mest privata sfär, han fångar dem med stor detaljrikedom och skildrar djurens skygghet och fokuserade blick. Det är svårt att se Brandt som enbart en naturfotograf, hans bilder liknar mer porträttfoton. De förmedlar en sällsynt känsla av intimitet, som om Brandt själv känner djuren och dess olika karaktärer. Influenserna från hans bakgrund inom filmen gör sig påmind i dessa fängslande panoramor där de vidsträckta landskapen står i lysande kontrast mot intimiteten i hans porträtt av lejon, geparder och flodhästar. Nick Brandt har uteslutande valt att skildra motiven helt i svartvitt.

Ljuset och ögonblicket betyder allt för en fotograf. När dessa två element stämmer och smälter samman skapas fantastiska bilder. För Brandt är kärleken till ljuset och att frysa det speciella ögonblicket grundstenarna i hans arbete. Nick Brandt använder sällan teleobjektiv utan menar att desto närmare man kan komma djuret, desto större chans har man att fånga dess personlighet. Brandt har sagt i en intervju med tidskriften National Geographic: ”Jag anser att närheten till djuren gör en enorm skillnad för fotografens möjlighet att skildra deras personlighet. Man tar inte porträtt av en människa på trettio meters håll och tror att bilden ska visa hennes själ; man går närmare”.

Brandts svartvita fotografier är sepiatonade, vilket påminner om daugerrotyper från mitten av 1800-talet. De visuella referenserna skapar en känsla av att dessa djur och deras omgivningar hör till en svunnen tid och estetiken reflekterar den utsatta situationen som djuren lever i. Med åren har Nick Brandt blivit en av världens mest nyskapande naturfotografer.

"Elephant Drinking" är en av Nick Brandts mest kända och eftertraktade bilder och upplagan sålde snabbt slut. Ögonblicket fångades i Amboseli National Park i Kenya 2007. Två år senare hittas just denna elefant skjuten av tjuvskyttar vilket på ett tragiskt sätt understryker vikten av de frågor som driver Brandt - hur vi behandlar de vilda djuren och naturen de lever i.

”The images are my elegy to these beautiful creatures, to this wrenchingly beautiful world that is steadily, tragically vanishing before our eyes”

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photography, Contemporary Art,
+46 (0)702 63 70 57