439
292046

Behnn Edvinsson

(Sweden, 1945-2020)
2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Hammer price
12 600 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Behnn Edvinsson
(Sweden, 1945-2020)

"Bröllopskyssen" (The wedding kiss)

Signed Behnn Edvinsson. Executed in 1976. Panel 20.5 x 17.5 cm.

Provenance

Private collection.

Exhibitions

Kulturhuset, Stockholm, ”Blå Gult”, 1976.

More information

Edvinsson gick på Konstfack och Kungliga konsthögskolan mellan 1969-1976. De flesta av hans tidiga bilder är fotorealistiska oljemålningar och etsningar. Motiven är tidsskildrande med en samhällskritisk karaktär som levereras med en stor dos humor. Edvinssons mest kända verk är en gigantisk oljemålning från 1976 på 5.5 x 3.1 meter med titeln ”The Great Show”, som var hans bidrag till Kungliga konsthögskolans slututställning på Kulturhuset i Stockholm.

Ända sedan Gustaf III:s tid hade det varit av tradition att kungen skulle inviga Kungliga Konsthögskolans examensutställning. Men när Carl XVI Gustaf 1976 fick se Edvinssons målning ”The Great Show” fick han se sig själv avbildad som en ”Gubben i lådan” som hoppade ur skrevet på Olof Palme. Kungen gick då till Akademiens sekreterare och sade att han aldrig mer skulle inviga en elevutställning, vilket han inte har gjort sen dess.

Efter det att ”The Great Show” skapat stor uppståndelse på Kungliga konsthögskolans slututställning fick han chansen att göra en separatutställning på Kulturhuset. Utställningens titel var ”Blå Gult” och på utställningen visade Edvinsson flera snedvridna fotorealistiska oljemålningar där han häcklade nationalism och tungrodda politiker.

Av en oklar anledning stals de två verken ”Bröllopskyssen” och ”Blå Gult” samma dag som de ställdes ut. Någon misstänkt hade man inte och verken kunde inte återföras till utställningen. Men på dagen, tio år efter händelsen hade någon skickat de båda målningarna till Edvinssons brevlåda. Vem som egentligen stal de båda målningarna är fortfarande oklart.