95
313347

A Jonas Bohlin iron and cast concrete 'Concrete' armchair, by Källemo, Sweden 1981.

60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 690 - 7 590 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Signed 17/100 JONAS BOHLIN.

Splits, small cracks underneath the seat.

Provenance

Har ingått i en svensk samling där det ursprungligen fanns fyra stycken "Concrete"-stolar.

More information

Jonas Bohlins examensprojekt, betongstolen Concrete, presenterades på Konstfacks utställning för avgångselever 1981 och erhöll "Utmärkt Svensk Form" 1983. Concrete kan tolkas som ett typiskt tidsuttryck för vad som sedan blev 1980-talets kännetecken, en frigjordhet från de funktionella krav som präglat de föregående decenniernas möbelformgivning.