337
305345

Carl Fredrik von Breda

(Sweden, 1759-1818)
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Carl Fredrik von Breda
(Sweden, 1759-1818)

"Hertig William Fredrik av Gloucester" (1776-1834) klädd i uniform, vit halsduk samt Strumpebandsordern – bröstbild.

Signerad C.F v. Breda Pinxit och daterad 1803. Duk 76 x 64 cm. Samtida förgylld och bronserad ram i Pehr Ljungs art.

Provenance

Tidigare i greve Fredrik Wachtmeisters samling, Stockholm.

Literature

Emil Hultmark, "Carl Fredrik von Breda - hans liv och verk", 1915, upptagen i katalogen, kat nr 233.

More information

William av Gloucester föddes den 15 januari 1776 i Rom. Som barnbarns-barn till kung Georg II och brorson till Georg III innehade han titeln prins av Storbritannien. Under sin vistelse i Stockholm 1802-1803, då porträttet målades, hade han en uppmärksammad affär med den vackra hovfröken Aurora Wilhelmina Koskull. Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta skriver i sin dagbok att William Fredrik sagt till henne: ”Om hon (Koskull) var Er dotter, skulle jag gifta mig med henne”. William tycks ha gjort intryck på vissa medlemmar av den svenska adeln. Dessa föreslog rent av att han skulle utses till kung av Sverige, en idé som inte vann gehör hos den brittiske monarken.

William var aktiv inom många områden i livet. Politiken var dock inte ett av dem. Han gick sällan i överhuset, men var en engagerad förespråkare för slaveriets avskaffande. År 1816 gifte han sig med sin kusin Maria, Georg III:s dotter. Samma år blev han utnämnd till fältmarskalk. Hertig William dog 1834 och ligger begravd i St Georges Chapel, Windsor.