358
318176

Per Daniel Holm

(Sweden, 1835-1903)
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Hammer price
Unsold
Per Daniel Holm
(Sweden, 1835-1903)

Motiv från Stangvik

Daterad Stangvik 25 juli 1862. Papp-pannå 25 x 38 cm.

Exhibitions

Konstnärshuset, Stockholm, "Förteckning öfver Professor P D Holms efterlemnade arbeten. Studier i olja, akvarell och penntecknin", 7-17 nov 1903, kat nr 93. ("Snöfjällar - sjö (Stangvik) )

Literature

"Svenskt Konstnärslexikon", Vol III, sid 170.

More information

Detta är en av få kända "en plain" air studier utförda av Holm under hans resa i Norge 1862. Stangvik är beläget vid Stangviksfjorden i Surnadal kommun på Nordmöre.

Holms resa till Norge 1861 var hans tredje sommarvandring. Tidigare hade han besökt Jämtland och 1861 Lappland. Lapplandsresan , juli-sep, företog han tillsammans med Carl Anton Petterson (1818-1863), inspektör över rikets navigationsskolor och ledamot av Krigsvetenskapsakademien. Resan var Pettersons 3:e resa till Lapplands inland. Expeditionerna avsåg att genom astronomiska observationer göra ort- och höjdbestämelser som underlag för en stor ekonomisk karta. Dittills hade geografisk kunskap om Lappalnds inland var ytterst ofullständig och i många fall felaktiga. 1861 års resa företogs till Kvikkjock och Kammjokk. Ett 20-tal akvareller av Holm utförda under resan återgavs i färglitografier i Pettersons på sin tid högt skattade arbet, "Lappland, dess natur och folk", 1861-64. Holm utfärde även "en plain air"studier i olja under resan, bl a "Saggat träsk Kvikkjokk", 1861, Holms mest kända målning, (Natioanlmuseum, Stockholm