366
320242

Pehr Gustaf von Heideken

(Sweden, 1781-1864)
8 000 - 10 000 SEK
719 - 899 EUR
759 - 949 USD
Hammer price
8 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Pehr Gustaf von Heideken
(Sweden, 1781-1864)

Italienskt landskap med en kampanil

Papp-pannå 23 x 20 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Saleroom notice

Målningen skulle även kunna tillskrivas Lars Jakob von Röök (1778-1867)

Provenance

Christian Hammer (1818-1905), Stockholm (hans etikett på baksidan)
E. Björe;
G. Björe

More information

Von Heideken är den konstnär som närmast gått i C. J. Fahlcrantz fotspår, vars elev han också var. Han var i Rom 1827-29. Hans målningar är ofta målade i små format. Att han målade direkt framför motivet framgår bland annat av några italienska landskap utställda på Konstakademien 1831 (E. Hultmark, Kungl. Akademien för de fria konsterna. Utställningar 1794-1887, 1935, s. 126, nr. 52):

´Landskap [i olja], efter naturen; taget ifrån vägen till lilla staden La Riccia, nära Rom´

Von Röök var i Italien vid tre tillfällen; 1815, 1820-21 och 1826-30. Hans landsmän i Rom noterade att han på 1820-talet ´våldsamt´ studerade landskapsmålning (Svenskt Konstnärslexikon, Vol. IV, 1961, s. 583). Von Heideken och von Röök tillhör pionjärerna inom svenskt plein air måleri. Endast ett fåtal verk från deras vistelser i Italien är kända, varför en säker attribuering inte låter sig göras.