368
320245

Marcus Larsson

(Sweden, 1825-1864)
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 580 EUR
1 400 - 1 680 USD
Hammer price
22 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Marcus Larsson
(Sweden, 1825-1864)

Självporträtt

Signerad SM Larson och daterad 1850. Duk 20,5 x 18,5 cm.

More information

Detta hittills okända självporträtt är utfört 1850 samma år som Marcus Larson genomförde sin betydelsefulla resa till Norge. Endast ett självporträtt av konstnären är tidigare känt; ett bystporträtt utfört omkring 1849. (A Gauffin, "Simon Marcus Larson 1825-1864", 1907, sid 26, avbildat)
Samma år som det aktuella självporträttet utförde Kilian Zoll sitt porträtt av Marcus Larson, i vilket konstnären är avporträtterad framför ett staffli med en av sina marinmålningar.

 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

122. Anna Petrus, a lidded pewter jar with brass linings model "A 462", Firma Svenskt Tenn, Sweden 1928.
25 000 - 30 000 SEK
Bid History
30 000

Your Bid
28 000

Your Bid
26 000

Your Bid
24 000

Your Bid
22 000

Your Bid
20 000

Your Bid
19 000

Your Bid
Current bid:
30 000 SEK