458
285583

Louis Masreliez

(Frankrike/Sverige, 1748-1810)
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
15 500 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Louis Masreliez

Inredningsritning, förslag till väggfält, Stockholms slott

Signerad Louis Masreliez. Tuschlavering 121 x 19 cm.

Literature

Margareta Nisser-Dalman, "Antiken som ideal - Det antikiserande inredningsmåleriet och dess sociala funktioner i högreståndsmiljöer i Dalarna och Gästrikland 1791-1818", 2006, jfr bild med samma dekor sid 66.