485
313263

Johan Erik Bolinder

(Sweden, 1768-1808)
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Hammer price
11 500 SEK
Johan Erik Bolinder
(Sweden, 1768-1808)

Herre i blå rock med svärdsorden

Miniatyr. Signerad Bolinder pinxit och daterad 1803. Gouache på ben. Oval 6,5 x 5,5 cm.

Provenance

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.