545
315612

Georg Haupt

(Sweden, 1741-1784)
1 000 000 - 1 500 000 SEK
88 700 - 133 000 EUR
92 600 - 139 000 USD
Hammer price
1 000 000 SEK
Georg Haupt
(Sweden, 1741-1784)

A pair of Gustavian encoignures by Georg Haupt (master in Stockholm 1770-1784), not signed.

Length 57, depth 43, height 83 cm.

Dried cracks, one marble top later.

Provenance

Tidigare i C. B. Nathhorst samling, Villa Ekarne, Djurgården.
Förvärvade på Bukowskis 1977 auktion 405, katalognummer 525.

Literature

Ljungström, Lars. Georg Haupt Gustav III:s hovschatullmakare. Stockholm 2006. sid 128, kat. nr 39.

More information

Endast ett fåtal hörnskåp av Georg Haupt är kända. Två par har rak front och är signerade. Två andra par har välvd front och är osignerade, varav det ena paret idag står på Gripsholms slott (tidigare placerade i Gustav III:s divansförmak på Stockholms slott). Det andra paret utgörs av auktionens hörnskåp. Georg Haupt var en mästare på att variera sitt dekorschema. I detta fall har han raffinerat givit dörrarna en förkroppad kontur så att äkta skuggeffekt uppnås. I andra fall var han ju en mästare på att imitera skuggeffekter genom ebenholtslinjering och gravyr. Liksom de kungliga hörnskåpen bär auktionens skåp en lagerfestong mellan två förgyllda runda beslag. Förövrigt skiljer de sig åt, men båda paren skåp vittnar om Georg Haupts oöverträffade sinne för elegant formgivning, raffinerade inläggningar och val av högklassiga beslag.