700
286713

A late Gustavian early 19th Century porphyry and gilt bronze mantel clock.

150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Hammer price
125 000 SEK

Gammal Klitt porfyr och förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Wilhelm Pauli Stockholm". Bronsmontering i form av liggande sfinxer med drapering. Urhuset krönt av två heraldiska delfiner och Neptuni treudd. Krönande svan med en orm i näbben. Höjd 47, bredd 32 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Damages.

Literature

Bukowskis porfyrutställning, 1985/86, jfr nr 47.

More information

Bronsarbetet är troligen gjort av hovciselören Fredrik Ludvig Rung. Under åren för urets tillkomst var intresset stort för Egypten i och med Napoleons fälttåg där på 1790-talet. Auktionens bordspendyl är ett stiligt exempel på hur formgivarna inspirerades av de egyptiska stilelementen i form av sfinxer och pyramider.