Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
700
286713

A late Gustavian early 19th Century porphyry and gilt bronze mantel clock.

150 000 - 200 000 SEK
14 500 - 19 400 EUR
16 600 - 22 200 USD
Hammer price
125 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Gammal Klitt porfyr och förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Wilhelm Pauli Stockholm". Bronsmontering i form av liggande sfinxer med drapering. Urhuset krönt av två heraldiska delfiner och Neptuni treudd. Krönande svan med en orm i näbben. Höjd 47, bredd 32 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Damages.

Literature

Bukowskis porfyrutställning, 1985/86, jfr nr 47.

More information

Bronsarbetet är troligen gjort av hovciselören Fredrik Ludvig Rung. Under åren för urets tillkomst var intresset stort för Egypten i och med Napoleons fälttåg där på 1790-talet. Auktionens bordspendyl är ett stiligt exempel på hur formgivarna inspirerades av de egyptiska stilelementen i form av sfinxer och pyramider.