574
350767

A pair of stools attributed to Otar Hökerberg, Sweden circa 1925.

15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

39 x 39 cm, height 44 cm.

Senare klädsel och bemålning, slitage, smärre skador. (2)

More information

Otar Hökerberg (1882-1960) var från år 1913 arkitekt vid Överintendentsämbetet, (inom kyrkoväsendet) och ansvarade för renovering och tillbyggnad framför allt av kyrkobyggnader och herrgårdar i början på 1900-talet.
Otar Hökerberg är arkitekten bakom bl a Harpsunds egendom, Flen, Södermanland, ritat år 1914.