596
344680

A pair of Axel Einar Hjorth stained pine 'Lovö' stools, Nordiska Kompaniet, 1930's.

20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
32 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Furu, syrabetsad och oljad. Längd 48, bredd 38, höjd 44 cm.

Slitage.

More information

Möbeln är del av ett möblemang i furu beställda till en sportstuga i Östergötland. I beställningen ingick, förutom ett matbord med stolar modell "Lovö", även en soffa, ett par pallar, gungstol, samt hörnskåp. Möblerna har stått sedan 1930-40 talet i en jaktstuga i Rejmyre. Fastigheten har tidigare ägts av Rejmyre glasbruk, men såldes sedan till en köpman Haglund i Norrköping. Kung Gustav V var vän med brukspatronen och de jagade tillsammans i Rejmyre-skogarna. Köpman Haglund var en välbärgad man och ställde i ordning jaktstugan med sportsugemöblerna för att kungen skulle vistas där vid jakt-sammankomsterna.