604
323217

An Axel Larsson showcase cabinet, Albin Johansson, Wickman & Nyberg, Stockholm 1930.

35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Hammer price
28 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Tudelat, mahogny, valnöt och palisander, vitrinöverdel med metallspröjsar, underdelen med dörrpar samt dörr med hyllinredning. Märkt med metalletikett ALBIN JOHANSSON ETABL 1890 STOCKHOLM. Höjd 184 cm, djup 52 cm, längd 139 cm (överdelen höjd 85 cm).

Smärre skador och slitage. 1+1 nyckel medföljer, samt låsdetalj.

Exhibitions

Stockholm 1930.

Literature