609
333220

A Carl Malmsten desk by Helge Lindstedt, Stockholm 1934

30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Hammer price
70 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Rektangulärt, två lådor i sargen, fanerat med inläggningar i olika träslag. Brännstämplat CM. 125 x 65 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, små fanérskador, en låda med fuktskada undertill.

Provenance

Helge Lindstedt, thence by descent.

Literature

Carl Malmstens Verkstadsskola 1930-1980, sid 43-46.

More information

Helge Lindstedt (1900-1989), möbelsnickare och yrkeslärare samt den första rektorn på Malmstens Verkstadsskolor (Olofskolans verkstad 1930 - 1937).

Enligt uppgift togs skrivbordet fram för Hotel Waldorf Astoria i New York 1934, men priset 2000 kr ansågs för dyrt. Enligt uppgift tog det 1840 arbetstimmar att färdigställa skrivbordet.