623
350889

A Swedish 1930's stained birch sofa attributed to Alvar Andersson.

6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

The edges with carved relief, stylized decoration with inlays of different kinds of wood. Length 205 cm.

Smärre slitage.

More information

Alvar Andersson (1903-). Möbelarkitekt, anställd vid Hyresgästernas Möbelaffärs ritkontor 1927-32, hos David Blomberg AB 1932-38. Lärare under några terminer på Bostudio i Göteborg, anställd på AB Ferdinand Lundqvist & Co:s ritkontor 1940-44, chef för AB Svenska kontorsmöbelindustriers (Aski) ritkontor 1944-49 och 1950-52 egen konsulterande verksamhet i Stockholm. Alvar Andersson medverkade vid ett flertal utställningar, några i Svenska Slöjdföreningens regi. Han ritade även möbler för Stockholms stads Hantverksförenings lotteri.