199
351618
Irving Penn
(United States, 1917-2009)

"Road sweeper, London 1950"

Signed Irving Penn and numbered 19/19 on verso. Also with stamp"Handcoated by the photographer" and "Photograph by Irving Penn copyright 1951 by Conde Nast Publications Inc" on verso. Printed in 1976. Platinum Palladium, image 49.5 x 37 cm. Sheet 56 x 44.5 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

275 000 - 300 000 SEK

32 051 - 34 965 EUR

Hammer price:
250 000 SEK
Provenance

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Literature

Virginia A. Heckert and Anne Lacoste, "Irving Penn Small Trades", J. Paul Getty Museum, 2009, reproduced full page plate no 129.

Related content

Road sweeper ingår i serien "The Small Trades", de såkallade arbetarporträtten Irving Penn tog med början 1950 i London, Paris och New York. År 2008 förvärvade The J. Paul Getty Museum, Los Angeles, 252 bilder i denna serie. Sviten visades för första gången i sin helhet på utställningen "The Small Trades" på Getty Center september 2009 - januari 2010.

Bilderna i "The Small Trades" är Platina Palladium fotografier. Platina Palladium är en komplicerad framställningsmetod som bygger på att manframkallar bort alla biprodukter så att endast ädelmetallerna är kvar på det handgjorda pappret. Det gör att fotografiet är extremt hållbart och inte lika blankt som ett silvergelatinfotografi. Allt görs för hand. Den mycket giftiga lösningen Platina Palladium läggs på speciellt akvarellpapper, för att sedan exponeras i UV-ljus. Förr lade man ut fotot i solen. Numera används UV-lampa. Irving Penn var den första moderna fotografen som tog fram och började på nytt med denna gamla metod från 1800-talet.