207
319553

Yves Marchand & Romain Meffre

(France)
45 000 - 50 000 SEK
3 990 - 4 440 EUR
4 170 - 4 630 USD
Hammer price
65 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Yves Marchand & Romain Meffre
(France)

"Ballroom, American Hotel, Detroit", 2007

Signed on label verso. Edition 6/7. Printed 2011. Inkjet print mounted on aluminium 150 x 190 cm.

Saleroom notice

Droit de Suite (d)

Provenance

Gun Gallery, Stockholm.

Exhibitions

Gun Gallery, Stockholm, "The Ruins of Detroit", 2010.

More information

I slutet av 1800-talet var mänskligheten på väg att uppfylla en gammal dröm. Idén om en snabb och självständig rörelse kom långsamt att bli en verklighet för ingenjörer över hela världen. Tack vare sitt ideala läge vid de stora Basin sjöarna, var staden Detroit på väg att skapa sin egen industriella revolutionen. Visionära ingenjörer och entreprenörer flockades till dess gränser. Detroit blev på så vis 1900-talets industriella huvudstad och kom att spela en avgörande roll i formandet av den moderna världen. Men logiken som skapade staden förstörde den också. Till skillnad från andra städer är platsens ruiner inte isolerade detaljer i stadsmiljön. De har blivit en naturlig del av landskapet. Detroit presenterar alla arketypiska byggnader i en amerikansk stad i ett tillstånd av mumifiering. Dess fantastiska, fördärvade monument är likt pyramiderna i Egypten, Colosseum i Rom, eller Akropolis i Aten, resterna av ett bortgånget riket.

Bildsviten ”The Ruins of Detroit” är resultatet av ett femårigt samarbete som inleddes 2005.

Yves Marchand & Romain Meffre