241
327359

Ulf Gripenholm

(Sweden, Born 1943)
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Hammer price
720 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Ulf Gripenholm
(Sweden, Born 1943)

"Kamrat Himmel Motorcykel" / "Kamratporträtt" (Portrait of a Friend)

Signed Ulf Gripenholm on verso. Executed in 1964. Canvas 134 x 101 cm.

Provenance

Acquired directly from the artist.

Exhibitions

Galleri Maxim, Stockholm, autumn 1964.
Galerie Belle, Västerås, "Ulf Gripenholm", 8 - 23 September 1984.
Thielska Galleriet, Stockholm, "Ulf Gripenholm", 20 October 1984 - 20 January 1985.
Museet Kulturhuset, Borås, "Ulf Gripenholm", 3 February - 10 March 1985.
Norrköpings Konstmuseum, "Ulf Gripenholm", 16 March - 14 April 1985.
Länsmuseet, Gävle, "Ulf Gripenholm", 20 April - 19 May 1985.
Västerbottens Museum, Umeå, "Ulf Gripenholm", June - August 1985.
Göteborgs Konstmuseum, Gothenburg, "Ulf Gripenholm", 14 September - 27 October.
Jönköpings Läns Museum,, "Ulf Gripenholm", 2 November - 1 December 1985.
Aguélimuseet, Sala, "Ur Ian Hellströms konst och konstsamling", 12 June - 28 August 2004.

Literature

Ulf Linde, "Ulf Gripenholm", 1984, reproduced page 4.

More information

Hösten 1964 debuterade den då 22-årige Ulf Gripenholm på Galleri Maxim i Birger Jarlspassagen, den före detta biografen som var omvandlad till galleri. Bland de utställda verken fanns auktionens porträtt av konstnärsvännen John-E Franzén "Kamrat Himmel Motorcykel". En 24-årig Franzén sitter på sin legendariska Harley Davidson klädd i skinnjacka, mörka solglasögon, keps och med sitt karaktäristiska bockskägg. Himmeln bakom är ljust klarblå och motorcykelns framlykta är tänd. För John-E Franzén var det naturligt att bli avporträtterad tillsammans med sin Harley Davidson, han fascinerades inte enbart av själva fordonet utan även av hela subkulturen förknippad med motorcykelåkandet. Gripenholm och Franzén var barndomskamrater och växte upp på samma gata i Norra Ängby och de delade tidigt intresset för både musiken, måleriet och motorcyklarna. Ulf Gripenholm hade också en Harley Davidson 1200 cc som han färdades på under sina resor i bl a England, Tyskland och Danmark innan han sålde den 1969.

"Kamrat Himmel Motorcykel" är ett viktigt tidsdokument från den nya konstnärsgenerationen som växte fram i 1960-talets Sverige. Men den är i lika hög grad ett tidigt bevis på Gripenholms skickliga måleri. Redan i hans verk från 1960-talet kan man se en förening av spontanitet och kontemplation, arbetsmetoden får lov att ta den tid som behövs och förefaller disciplinerad, vilket har resulterat i en sparsmakad produktion. När porträttet ställdes ut blev den på grund av dess motiv kategoriserad som popkonst. Kritikerna tolkade den utifrån tidens anda och ville gärna se den som en svensk version av den, framförallt, amerikanska rörelsen. Varken Gripenholm eller majoriteten av hans konstnärskamrater såg dock som renodlade popkonstnärer. Ulf Linde skrev i Dagens Nyheter 1972 om hur "Kamrat Himmel Motorcykel" mottogs 1964: "..det året räckte modellens mundering för att man skulle tala om pop. Men målningssättet svor mot etiketten: här simulerades ingen mekanisk briljans, här fanns heller inga bestickande schabloner hämtade från seriemagasin, inga effekter övertagna från foto, ingen lysämnesfärg etc. För alla som trodde att det räckte med att måla Coca-Colas varumärke på de rester som lämnats i sticket av deras fantasi måste Gripenholms målning ha verkat efterbliven. Egentligen rörde det sig om ett avståndstagande från en redan överspelad "aktualitet" fast få märkte det den gången".

För Ian Hellström var Gripenholms porträtt av Franzén viktigt, han lyckades enligt egen utsago förvärva målningen innan Moderna Museet fick chansen. Franzén och Hellström debuterade samma år som målningen tillkom, på en samlingsutställning på Galleri Surbrunn. ”Kamrat Himmel Motorcykel” är ett varmt vänskapsporträtt utfört under ett viktigt år för både Gripenholm, Franzén och Hellström.