388
357529

MATTA, semiantik silke Turkisk. Ca 145,5 x 119 cm.

14 000 - 16 000 SEK
1 240 - 1 410 EUR
1 290 - 1 470 USD
Hammer price
Unsold

Blå botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor. Mörkröd huvudbård med palmett- och arabeskranka.

Beskuren och ihopsatt. Obetydligt ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar. En kortsida med smärre lagningar och senare fransar.