410
339592

Bengt Nordenberg

(Sweden, 1822-1902)
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Bengt Nordenberg
(Sweden, 1822-1902)

BENGT NORDENBERG, Ett par. Olja på duk, sign och dat -85.

Kontraktsprosten i Konga härad, kyrkoherden i Tingsås Carl Gustaf Mozart (1825-1917) och hans hustru Louise (1831-1911)Duk 48 x 37 respektive 41,5 x 47 cm.

Något krackelerade. Smärre ytrispor.

Provenance

I familjen Mozarts ägo till 2012

Literature

H. Pleijel, "Carl Gustaf Mozart. En gammaluthersk smålandsprost, Samlingar och studier till Svenska kyrkans historia", 1977, avbildade helsida sid 8-9

More information

Mozart var verksam som kyrkoherde i Tingsås och prost i Konga 1881-1935. Tidigare var han minister på Visingsö (1854-1881). Han var mycket musikaliskt begåvad. Hans musikhistoriskt klingande namn härrör från pappan, stabstrumpetaren Jonas Svensson Mozart. Dennes far, Sven Månson, hade två söner vilka bägge var mycket musikaliska. Översten för Smålands husarer uppmärksammade de båda musicerande ynglingarna och erbjöd dem anställning som musiker vid hans regemente på villkor att de bytte namn. Bägge fick namn efter två österrrikiska kompositörer; Wolfgang Amadeus Mozart och Ignaz Joseph Pleyel.