438
349764

Henric Ankarcrona

(Sweden, 1831-1917)
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Hammer price
35 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Henric Ankarcrona
(Sweden, 1831-1917)

Karavan vid Atlasbergen.

Signerad Henric Ankarcrona och daterad -72. Uppfodrad duk 52 x 88 cm.

Provenance

Tidigare i samlingarna på Finspång, Östergötland, därefter i arv.

Literature

Georg Göthe, "Tafvelsamlingen på Finspong", 1894, upptagen i katalogen, kar nr 127. ("Algieriskt landskap" inköpt af C. Ekman)