80
350434

Edvard Bergh

(Sweden, 1828-1880)
80 000 - 100 000 SEK
7 270 - 9 080 EUR
7 720 - 9 650 USD
Hammer price
60 000 SEK
Edvard Bergh
(Sweden, 1828-1880)

Forest landscape with birch trees and cows by water

Signed E. Bergh and dated 1872. Canvas 99 x 134 cm. In a gilt and decorated original frame.

Provenance

Earlier in the Collections of Industrialist Jacques Lamm (1817-1891).
Private Collection.

Exhibitions

Konstföreningen, Stockholm, "Förteckning på oljemålningar, aquareller, handteckningar m.m. af Edward Bergh utställda i Konstföreningens lokal från den 29 januari 1881", no. 34 ("Landskap med björkskog, E. Bergh 1872, 97 x 1.32, Jacques Lamm. Förgrunden fylles till större delen af ett vatten, i hvilket flere kor dricker, derbakom mot bakgrunden synes mellan björkarna en gärdesgård").

More information

.