448
404625
Pablo Picasso
(1881-1973)

"Francoise"

Lithograph, 1946, on Arches paper, signed in pencil and numbered 13/50. S. 65 x 50 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

300 000 - 400 000 SEK

36 145 - 48 193 EUR

Hammer price:
460 000 SEK
Literature

Bloch 401. Mourlot 45.

Related content

1943 träffade Picasso första gången den då 21 år unga och mycket vackra Francoise Gilot. De båda inledde en flört, som efter att Picasso definitivt brutit med Dora Maar 1945 övergick i ett förhållande. 1946, året för tillkomsten av den magnifika litografin (Bloch 401, Mourlot 45) föreställande Francoise, flyttade hon in hos Picasso. Den tyska ockupationen var över, och det är möjligt att Francoise personifierade känslan av en nystart för Picasso, en känsla som låg i luften och spirade i efterkrigstidens Frankrike.

Det är under denna period som Picasso intresserar sig för litografin som uttrycksmedel. Från det tidiga 1900-talet, fram till 1930- och 40-talen dominerar torrnålsgravyren och etsningen, endast ett fåtal litografier utförs under dessa decennier. Många av konstnärens mest kända och viktiga litografier tillkommer under andra delen av 40-talet och under 50-talet.
Merparten trycktes hos Fernand Mourlot, och mästerlitografens första möte med konstnären beskrivs på följande sätt i den kända tryckarens memoarer:

  • Ni är Mourlot?

-Javisst, jag är Mourlot och känner mig hedrad att få träffa er, herr Picasso.

-Inget herr!

Vi börjar prata:

-Ni är alltså tryckare?

-Ja, litograf.

-Jag har hört talas om er genom Braque. Jag har sett vad Ni gör. Då fick jag lust att lära känna er och kanske arbeta tillsammans med er. Fast det beror ju på.

Picasso och Mourlot fann lyckligtvis varandra och resultatet blev några av Picassos förnämsta och idag mest eftersökta litografier, vilket "Francoise" är ett av de finaste exemplen på.