553
364442

A Kerstin Hörlin-Holmquist 'Stora Eva' armchair from the Paradise group, Triva Series, Nordiska Kompaniet,

15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Hammer price
22 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

1950-60's. Marked with a metal label.

Stains.

More information

Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97) ritade möbler och textilier för NK åren 1952-64, varefter hon formgav möbler för en mängd andra företag, t.ex. OPE-möbler.
Möbelgruppen "Paradiset", formgiven år 1958, blev en försäljningsframgång för NK och soffgruppen med fåtöljerna "Adam" gjordes i stora serier under 1950-talet. Fåtöljerna "Stora Eva" tillhör dock de mer ovanliga på marknaden.