331
309719

Aaron Siskind

(United States, 1903-1991)
16 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 780 EUR
1 480 - 1 850 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Aaron Siskind
(United States, 1903-1991)

"ROME: ARCH OF CONSTANTINE 4", 1967

Signed Aaron Siskind. Gelatin silver print, image 44.7 x 36 cm.

More information

Aaron Siskind (1903 – 1991) var en av Amerikas mera inflytelserika fotografer under större delen av 1900-talet. Det finns främst två skäl till Siskinds berömmelse: dels var han en viktig aktör inom den abstrakta expressionismen i USA, där han som enda fotograf inom denna inriktning utvidgade gränserna för vad man kunde uttrycka med fotografi. Dels var Aaron Siskind en av landets mest kända fotografiska pedagoger. På 1950-talet höll han tillsammans med den lika berömda amerikanske fotografen Harry Callahan sina närmast legendariska sommarkurser på Black Mountain College i North Carolina. Senare fortsatte Siskind att undervisa på IIT Institute of Design i Chicago som startats av László Moholy-Nagy under namnet New Bauhaus. År 1971 följde Aaron Siskind i Callahans fotspår till Rhode Island School of Design, där han stannade som lärare livet ut.

Aaron Siskinds fotografi fokuserade på fragment ur verkligheten vare sig det handlade om stadsrummet eller naturen. Siskind skapade därmed en ny tvådimensionell verklighet som han betraktade som helt fristående från det ursprungliga motivet. Genom att utforska gränserna mellan fotografi och konst har Aaron Siskind influerat flera generationer amerikanska fotografer.

Hasse Persson