373
462614

A Josef Frank burrwood veneer, mahogany and walnut cabinet, 'Nationalmuseiskåpet', Svenskt Tenn, model 881.

75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
7 020 - 9 360 USD
Hammer price
100 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Measurements 90 x 45 cm, height 120 cm.

Literature

Kristina Wängberg-Eriksson, "Josef Frank, Livsträd i krigens skugga", Signum 1994, skåpet avbildat i färg sid 112 samt omnämnt sid 224: "Utställningen Josef Frank 20 år i Svenskt Tenn öppnades på Nationalmuseum den 21 mars 1952. Den imponerande bredden av hans produktion visade upp, från minsta småsak till det mest magnifika. Det mest utsökta av alla Frank-skåp, på ritningen kallat "skåp med 21 lådor", ritades i slutet av trettiotalet (1938). Nationalmuseum inköpte ett exemplar i samband med utställningen 1952 och därför kallas det rätt och slätt för Nationalmuseiskåpet. Det är fanerat med amboinrot. Det ruvar på en hemlighet. Varför har det bara 19 lådor när Frank hade döpt det till "skåp med 21 lådor"? I sista stund måste han ha bestämt sig för att göra två större lådor av fyra mindre, detta för att avväga kompositionen bättre".

More information

Designed in 1938.