432
372822

Karin Mamma Andersson

(Sweden, Born 1962)
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Karin Mamma Andersson
(Sweden, Born 1962)

"Bättre famntag än av mor väntar dig när du blir stor"

Signed K Mamma Andersson and dated 1997 on verso. Canvas 70 x 58.5 cm.

More information

KARIN MAMMA ANDERSSON I BARNETS VÄRLD

Motiven i Karin Mamma Anderssons målningar hämtas ifrån den tid och den omgivning som hon lever i just då. Under 1990-talet, då denna målning kom till, levde hon småbarnsliv och hennes motiv kretsade kring familjen, hemmet och minnet av den norrländska uppväxten. Målningarna har ett personligt tilltal och skildrar ofta barnens lekar. Karin Mamma Andersson har en förmåga att i sina verk lyfta fram de små detaljerna och hon ser hela tiden nya möjligheter i en ganska så snäv motivkrets bestående av landskapet, barndomen och konsthistorien. Utifrån sin personliga erfarenhet målar hon sig fram till den position där verket talar till flera. Hon lägger ned mycket tid på att hitta den rätta känslan i målningen; ytans struktur, färgnyanserna och den speciella ruffighet som kännetecknar hennes bilder. Hon blandar tekniker och material, målar över och förändrar. Oftast har hon fem-sex olika målningar på gång samtidigt i ateljén.

I "Bättre famntag än av mor väntar dig när du blir stor" ser vi det lilla barnet, som vill lämna hemmets trygghet och själv upptäcka världen där utanför, på väg ut ur målningen och in i ett nytt bildrum. Ögonblicket är fruset och barnets hy påminner om den antika skulpturens kalla marmor. Blicken är fäst på någonting utanför målningen. Vad skall hända härnäst? Ska vi tolka fönstret som en möjlighet eller ett hinder? Är det en minnesbild ur Karin Mamma Anderssons egen eller kanske hennes barns barndom? Människornas slutenhet är ett återkommande uttryck i konstnärens målningar, de är avståndstagande och hemlighetsfulla. Vanligtvis är det naturen eller rummet omkring dem som hjälper oss att tolka bilden och sätta dem i ett sammanhang men ofta lämnar hon oss med obesvarade frågor. Hon strävar efter att låta målningarna skildra en miljö, en situation eller en känsla utan att avslöja för mycket av dess berättelse. Det måste finnas något outtalat kvar.