1224
447231

MATTA, semiantik Keshan, 203,5 x 135,5 cm.

8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
Unsold

Vinröd botten med polykroma kolonner, blomvaser, hörnornament, blomformationer och medaljong med landskapsscen och blommor. Mörkblå huvudbård med blomskålar, ranka och reserver med byggnader i landskap.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar, fällningar, smärre malskador. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader.