1235
425271

SEMI-ANTIQUE KURDISH probably. 176 x 121 cm (as well as approximitley 6-7 cm patterned flat weave at each end).

8 000 - 9 000 SEK
697 - 785 EUR
730 - 821 USD
Hammer price
6 000 SEK
What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

When the payment is settled, you're welcome to book transport on My Pages

When will my item be delivered?

A dark blue ground with rows of large polychrome pomegranates, palmettes and flowers. An ivory framework with floral motifs. A narrow dark blue main border with a flower vine.

Some partly hard wear, dirty, stains. The sides and ends have fold wear and damages.

Provenance

Enligt släkting: Mattan är inköpt i Persien av en svensk officer från infanteriregementet i Halmstad. Han tillhörde de ca 40 svenska officerare som på Shahens uppdrag organiserade ett gendarmeri i Persien för att skydda förbindelserna mellan städerna i landet. Den persiska statsmakten var nästan bankrutt och kunde inte freda landet mot rövare ute på landsbygden. Resor och transporter mellan städerna var farliga. Avsaknaden av egna pålitliga militära förband gjorde att Sverige tillfrågades att hjälpa till med instruktörer till det nybildade gendarmeriet och officeren ifråga fick anställning i Persien 1912-1915. Under sina resor genom landet köpte han ett flertal mattor direkt ifrån nomaderna och i städerna. Flera svenska officerare dödades i strider med lokala rövarband och händelserna i Persien följdes intensivt i dåtida svensk press.