316
437714

Okänd konstnär 1800-talets första hälft

25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Head Specialist Silver
+46 (0)709 17 99 93

Factory at Kullen

Executed 1831. Gouache and watercolour 35.5 x 48 cm. Period gilded and bronzed frame.

Provenance

Familjen Kjellberg, Lerum; enligt anteckning på tavlans baksida hängde den i Harriet Kjellbergs barnkammare 1869;
Kärsö gård, Kärsön i Mälaren, Ekerö kommun, vilken förvärvades 1904 av brukspatron Carl Kjellberg. 2006 förvärvade Menhammar stuteri Kärsö gård med tillhörande markegendom. Tavlan hängde på Kärsö till oktober 1969 då då den förvärvades av sonen till Carl Kjellberg - Bengt Anders C:son Kjellberg f. 1919

More information