380
463329

A Gustvian late 18th century commode by N. Korp (not signed), master 1763.

75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Length 106, width 63, height 111 cm.

Fanerskador, torksprickor. Lösa beslag.

Literature

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, jfr möbel sid. 217.

More information

Hallrättsmästare 1771. Arbetade i rokoko fram till 1770 talets slut sedan i gustaviansk stil. Via gesällvandring bekant med och influerad av arbeten från Paris. Typisk på gustavianska byråer cirkelrund krans med glesa svängda linjer som binder kransen.