452
466867

Eight Gustavian chairs by L. Söderholm, master 1785.

30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Hammer price
42 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålade. Kannelerade kopplade ben, sarg med hörnfleuroner. Rak genombruten ryggbricka. Lös stoppad sits. Alla signerade LSH och sex med Stockholms stolmakareämbetes sigill.

Provenance

Enligt uppgift inköpta på auktion på Rådan gård i Sollentuna 1933.

More information

Mästare i ämbetet ca 1785, burskap 11 maj 1790. Ephraim Ståhl gick i lära hos Söderholm.