814
464214

A mid 19th century parcel-gilt box, marks of Christian Hammer, Stockholm 1857.

4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Hammer price
Unsold

Engraved with "Byströms villa" and the royal monogram of Carl XV's. Length 9 cm, weight 195 g.

Slitage. Repor. Bucklor.

More information

Villan uppfördes 1839-1844 för Johan Niclas Byström, bildhuggare och professor vid konstakademien. Ursprungligen beställdes villan av Karl XIV Johan (d. 1844). År 1848 dog Byström, hans samlingar såldes på auktion 1853. Efter Byström ägdes villan av guldsmeden och konstsamlaren Christian Hammer. Efter Hammers död såldes huset 1905 till Prins Carl, bror till Gustav V. 1928 köptes villan av Spaniens kung som oficiellt residens för den spanske ambassadören. I dag är villan Spaniens ambassad.