125
516249

Philip von Schantz

(Sweden, 1928-1998)
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Philip von Schantz
(Sweden, 1928-1998)

"Uppställning med kappe och äpplen" (Still life with apples)

Signed PvS and dated 75-76. Canvas 92 x 74 cm.

Exhibitions

Härnösands konsthall, "Philip von Schantz", 5 October - 1 November 1985.

Literature

Nils-Göran Hökby, "Philip von Schantz - inte bara bär", 1993, illustrated p. 49.

More information

År 2000 valdes målningen till frimärke, då i beskuret format. Frimärke och diverse material medföljer.

Philip von Schantz karaktäristiska stillebenmåleri väcker ständigt beundran och intresse. Det är oundvikligt att inte förföras av den tekniska briljansen i hans dukar med motiv av bär, frukter eller redskap. Målningarna rymmer dock mer än bara en saklig och exakt redovisning av objekten. De förmedlar en lågmäld poesi och antydningar om något mer, en mystik bortom de vardagliga motiven, ibland med litterära referenser. Dessa mästerstycken av konstnärlig hantverksskicklighet och illusoriska kvalitéer väcker också frågor om seendets betydelse, vår visuella perceptionsförmåga och därmed också om konstens möjligheter.
"Uppställning med kappe och äpplen" målades vid mitten av 1970-talet, då Philip von Schantz var chef för Moderna Museet. Han målade intensivt alla lediga stunder och hade vid den här tiden utvecklat sitt illusionistiska stillebenmåleri till fulländning. Hans trompe-l’oeilframställningar tog sin början under 1960-talets andra hälft, med motiv av ämbar och redskap, för att senare även omfatta bär, frukter och rotsaker. Rekvisitan fann han på sitt älskade sommarställe Gåsvik i Roslagen, vilket hans föräldrar förvärvat på 1940-talet. Hinkarna, lådorna och skoporna i bilderna var föremål från hans egen uppväxt, och förutom att vara fyllda med naturens gåvor var de också bärare av minnen och känslor. De väcker säkerligen också igenkänning och associationer hos många betraktare, som upplevt samma typ av vardagliga bruksföremål i sommarhus och äldre hem. Samtidigt är framställningen långt ifrån sentimental, snarare nykter, nästan kylig. Frukten, bären och fiskarna hämtades från den intilliggande naturen i Gåsvik. von Schantz var en flitig odlare och fiskare och som sådan ligger det nära till hands att känna både vördnad och respekt för det naturen ger i så riklig mängd. Det är intressant att notera att frukternas och bärens art och karaktär omedelbart känns igen, men också att varje äpple eller litet vinbär uppmärksammas och avbildas respektfullt individuellt.
I "Uppställning med kappe och äpplen" ser vi ett krönt trämått, en kappe, fylld med gröna äpplen. Detta är placerat på en trälår, som övertäckts med en vit duk, vilket kan leda tankarna till ett altare. Fonden består av en enkel trävägg, där en bit målarduk är uppfäst. Bredvid målarduken hänger ett snöre i en spik, åtsnörande eller snärjande rep är ett vanligt förekommande element i von Schantz bildvärld. Allt är fullkomligt realistiskt skildrat med minutiös noggrannhet. Kompositionen är uppbyggd på ett för von Schantz mycket karaktäristiskt sätt; perspektivlinjerna löper parallellt med bildytan och förkortningar saknas. Bildens skala är 1:1, vilket ytterligare förstärker effekten av en synvilla. Det som inledningsvis fångar betraktarens uppmärksamhet är äpplena och kappen. Först därefter lägger man kanske märke till målarduken. Väntar den på att bli använd för avbildandet av uppställningen, som ju redan är avbildat? Kanske väntar duken på en annan tolkning av verkligheten än den illusoriska lek konstnären gäckar oss med? Eller hänger den där som en påminnelse om att det hela handlar om en representation, likt en diskret variant av Marcel Duchamps påskrift "Detta är inte en pipa" på dennes pipmålning?
Philip von Schantz var mycket väl bevandrad i konsthistorien och hans konst har ett rikt omfång. Den spänner från antikens trompe-l’oeil-fresker, är förankrad i barockens stillebenmåleri, med nedslag i surrealismens trotsande av naturlagarna samt dadaismens poesi, och leder oss in i 1960/70-talets nyrealism. Den bär på en tidlös kraft som drabbar betraktaren genom sin stilla, underfundiga poesi och sitt sakliga, mästerliga måleri.