23
514941

Eric Hallström

(Sweden, 1893-1946)
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Hammer price
390 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Eric Hallström
(Sweden, 1893-1946)

View over Södra bergen, Stockholm

Signed Eric Hallström. Probably executed in 1927. Canvas 90 x 117 cm.

Provenance

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, according to label on verso.

Literature

Lennart Seth, "Eric Hallström", SAK, 1967, compare image p. 194.

More information

Stockholms unika stadslandskap har i alla tider inspirerat konstnärer. Bland de främsta skildrarna av staden finner vi Eric Hallström vars Stockholmsmotiv idag är älskade och eftertraktade eftersom de skildrar ett stycke kulturhistoria av en stad i förändring. Många av Hallströms Stockholmsbilder bygger på hans egna upplevelser under ungdomsåren i staden, ljusa minnen blandades friskt med inspiration från litografen och illustratören Otto August Mankell (1838-1885), känd för sina detaljerade litografier av Stockholm.

I auktionens målning har Hallström fångat en tidig vårdag vid Riddarfjärden. Utsikten från Gamla Stan mot Söder Mälarstrand som han bjuder oss är en ändlös skattkista av Stockholmshistoria. Högst upp på Mariaberget tronar det praktfulla Laurinska huset, även kallat Mälarpalatset, med dess röda tegelfasad och framträdande hörntorn. Huset som invigdes 1891 efter ritningar av arkitekt Valfrid Karlson beskrivs ofta som en av Stockholms vackraste byggnader. Det ursprungliga namnet, Mälarpalatset, kom att i folkmun övergå till det Laurinska huset efter att konsthistorikern och pedagogen Carl Gustaf Laurin bosatte sig i husets hörntorn. Laurin och hans nyblivna fru förälskade sig omedelbart i den oslagbara utsikten över Riddarfjärden, "Vid 1870-talets mitt« skrev Laurin senare i sina Minnen, »reste jag från Munkbron till Ragvaldsgatan och lekte på Mariabergets sida. Härifrån blickade nu på 1890-talet min hustru och jag ut över det Stockholm, som vi båda älskade så mycket och här levde vi nu i flera år ett sorglöst liv, unga och glada och väl vetande att egen härd är guld värd". Laurins bostad var under det tidiga 1900-talet en populär samlingsplats för kultureliten i Stockholm, bland gästerna fanns bl.a. konstnärsparet Hanna och Georg Pauli som var grannar till paret Laurin i huset. Även Eric Hallströms vän och konstnärskollega Hilding Linnqvist kom senare att ha sin bostad i det ståtliga huset.

Nedanför det Laurinska huset vid foten av Mariaberget finner vi Mariahissen, ritad av Gustaf Dahl och uppförd 1885 i nygotisk stil och ytterst till höger längs Söder Mälarstrand syns Münchenbryggeriet, med dess karaktäristiska skorsten som adderades till fabriken på 1920-talet. Skorstenen, som än idag står kvar, var således en relativt ny del av stadslandskapet när Hallström utförde den aktuella målningen.

Hallström utsikt utgår från Mälartorget i Gamla Stan. Torget anlades vid mitten av 1800-talet som försäljningsplats för de varor som anlände till staden med Mälarbåtarna och var vid 1920-talet fortfarande en aktiv och livlig handelsplats. Till vänster bakom fiskebåtarna har Hallström fångat den flytande fiskhallen på ponton som vid tiden var placerad på Riddarfjärden och hade tagit över fiskförsäljningen när hamnen vid Slussen hade stängts 1915. På torgets högra sida ser man stora köttstycken bäras in till den saluhall vid namn Köttorgshallen som under många år låg mellan Mälartorget och Munkbron. Köttorgshallen hade slagit upp portarna redan 1875 och blev då Sveriges första Saluhall. Handeln hölls igång i 75 år tills byggnaden 1950 tvingades rivas för att göra plats till omläggningen av järnvägen och idag ligger Gamla Stans tunnelbanestation vid platsen.

Auktionens livfulla målning är utförd vid slutet av 1920-talet när Hallström åter var i Stockholm efter att genomfört resor till Europa. Intrycken var många och hans måleri fick en ny energi. Vid denna tid tillkommer några av Hallströms mest inspirerade tolkningar av Stockholm. Säkert hade han saknat sin älskade hemstad, Lennart Seth har i sin biografi om konstnären beskrivit Hallströms hemlängtan vid en senare resa: ”Mot slutet av 1929 längtade han hem. En kamrat mindes hur han kunde dra ner ateljéfönstret och visa på ett enkelt vykort med ett Stockholm i snö; dit längtade han tillbaka”.