764
515030

A pair of Melchior Wernstedt patinated bronze candlesticks, by Herman Bergman, Stockholm 1925.

30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Patinerad brons, tresidiga med sfnix-formade fötter. Ljusmanschetterna signerade MELCHIOR WERNSTEDT 1925, benen signerade Herman Bergman Konstgj. A.B., ett ben även signerat MW 1926 invändigt. Höjd 38,2 cm.

Remade patina at Herman Bergman. (2)